Objawy uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu – alkoholizm jest chorobą, która rozwija się bardzo podstępnie, bez świadomości osoby pijącej. Polega przede wszystkim na niekontrolowanym spożywaniu napojów alkoholowych, co może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci. Należy zwrócić szczególną uwagę na zmianę tolerancji na alkohol, kiedy wypicie takiej samej ilości alkoholu po pewnym czasie zaczyna odnosić mniejszy skutek lub odwrotnie, wypicie mniejszej dawki powoduje stan nietrzeźwości, można się przetestować, sprawdzić czy da radę nie pić. W tym celu można zastosować odpowiednią wszywkę, dostępną choćby pod hasłem esperal warszawa .

Poza tym ważną rolę odgrywają objawy abstynencyjne, kiedy po przerwaniu dłuższego picia lub zmniejszenia dawki przyjmowanego trunku pojawiają się bardzo nieprzyjemne objawy jak: niepokój, rozdrażnienie, dreszcze, poty, nudności, drżenie kończyn, skurcze mięśniowe czy zaburzenia świadomości. W takim wypadku osoba uzależniona sięga po alkohol jako lekarstwo na wszelkie dolegliwości. Obecność alkoholu w życiu osoby uzależnionej staje się czymś niezwykle ważnym. Z czasem całe życie osoby uzależnionej zaczyna się toczyć wokół picia. Taka osoba odczuwa wewnętrzny przymus spożycia napoju alkoholowego połączonego z lękiem i paniką.3

Zaczyna tracić kontrolę nad piciem. Nie potrafi decydować o ilości spożywanego alkoholu ani o momencie przerwania picia. Pojawiają się zaburzenia pamięci i świadomości. W głowie osoby uzależnionej powstają tzw. dziury pamięciowe. Coraz większe fragmenty wydarzeń zaczynają się dziać poza świadomością osoby chorej. Po pewnym czasie taka osoba zaczyna dostrzegać, że spożywanie napojów alkoholowych wymyka się spod jej kontroli, ratuje go tylko farmakologiczne leczenie alkoholizmu. Wówczas bardzo często usiłuje udowodnić sobie i innym, że potrafi utrzymać okresową abstynencję. Niestety najczęściej wszelkie próby zachowania abstynencji kończą się niepowodzeniem.
W takim wypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty terapii uzależnień, który wysłucha indywidualnej historii picia oraz zaproponuje terapię w oparciu o indywidualne potrzeby danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Jeśli Chcesz dołączyć do zespołu redakcyjnego, Masz pytania, propozycje współpracy, koniecznie do nas napisz.

Warto znać