Alkoholizm w rodzinie

Alkoholik pojawiający się w rodzinie niszczy emocjonalnie przede wszystkim swoich najbliższych. Bardzo często wymusza na domownikach podporządkowania jego choremu rytmowi. Małżonkowie oraz dzieci osoby uzależnionej rozpaczliwie usiłują powstrzymać jej picie lub też całkowicie tracą nadzieję na poprawę sytuacji. Dramat rodzin, w których występuje problem alkoholowy można ująć krótko: On lub ona pije – pozostali członkowie cierpią, uzależniony musi się udać na leczenie uzależnień warszawa. Takim osobom bezustannie towarzyszy lęk o bliską osobę. Czują się odpowiedzialni za jej picie, bezradni i tracą kontrolę nad swoim życiem. Niestety wszyscy, których dotyka problem alkoholowy przeżywają to samo. Prędzej czy później następuje przystosowanie się do nienormalnej, chorej sytuacji – nazywa się to współuzależnieniem.
Osoba współuzależniona bardzo często staje się przesadnie odpowiedzialna, Stara się kontrolować picie oraz życie osoby uzależnionej wierząc, że to właśnie ona znajdzie właściwe rozwiązanie aby zatrzymać chorobę. Jednym zdaniem, martwi się o to czego w żaden sposób nie jest w stanie zmienić. Czuje się winna za picie bliskiej osoby i z tego powodu 2bezustannie odczuwa napięcie. Z czasem życie osoby współuzależnionej skoncentrowane jest wyłącznie na tym aby bliska osoba przestała pić.
Wychodzenie ze współuzależnienia jest procesem, który wymaga pomocy ze strony specjalistów, tak jak u alkoholika odtrucie alkoholowe warszawa jest konieczne, tak w przypadku osób współuzależnionych konieczne są odpowiednie dla nich terapie – dla współuzależnionych. W czasie terapii, osoba współuzależniona musi zrozumieć, że chcąc ratować bliskich, musi przede wszystkim zacząć od ratowania siebie. W pierwszej kolejności musi zmienić własne zachowania. Innej drogi niestety nie ma. Poza tym osoba współuzależniona musi zrozumieć, że w żadnym wypadku nie jest odpowiedzialna za picie bliskiej osoby, nie ma wpływu na picie bliskiej osoby oraz ma obowiązek myśleć o sobie i chronić siebie. Terapie dla osób współuzależnionych dostarczają niezbędnej wiedzy, w jaki sposób radzić sobie w zaistniałej sytuacji. Uczą zachowań, które pomagają osobie współuzależnionej, jednocześnie motywując do zmiany osobę uzależnioną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Jeśli Chcesz dołączyć do zespołu redakcyjnego, Masz pytania, propozycje współpracy, koniecznie do nas napisz.

Warto znać