Maliny strażnikiem zdrowia

W odpowiednim żywieniu warto wykorzystywać sezonowość owoców i warzyw. Warto spożywać dostępne tylko przez niedługi czas szparagi, truskawki, czy maliny. Właśnie maliny można nazwać naszym polskim skarbem, jako, że łączą piękny wygląd i doskonały smak. Różowe owoce, niezwykle słodkie i aromatyczne są także wielką skarbnicą witamin i minerałów. Pewnie każdy z nas wie, że kiedy nadciąga przeziębienie czy inna infekcja warto wypijać regularnie herbatę, czy wodę z sokiem z malin. Najlepszy sok malinowy to ten, który został przygotowany przez nas samych z własnoręcznie zebranych malin. Mamy wtedy pewność, że zostały wyhodowane w naturalnym środowisku, bez użycia szkodliwej chemii, albo z jej minimalną ilością.

 

Sok z malin pomaga porządnie się wypocić, zwalczyć także ból gardła, katar i chrypkę dzięki zawartości salicylanów, malinysubstancji podobnych do tych, które znajdują się w polopirynie. Maliny będą także odpowiednie dla osób, które dbają o linię. 100 gram owoców zawiera jedynie około 47 kcal. Jeśli nie będziemy ich spożywać zasypywanych cukrem, czy z dodatkiem bitej śmietany, z pewnością zatroszczą się o naszą zgrabną sylwetkę.

 

Maliny są źródłem witaminy C (wspierającej odporność), witamin z grupy B (które wspierają nasz system nerwowy), a także mikroelementów takich jak cynk, magnez i potas. Dzięki ich zawartości maliny pomagają nam dbać o zdrowie i dobrą formę naszego serca i układu krwionośnego.

 

Warto zadbać o zapas soku z malin na cały rok. Najsmaczniejszy, ten robiony w domowym zaciszu, przez długi czas może leżakować w przydomowej piwnicy. Będzie doskonały w długie zimowe, czy jesienne wieczory, także jako profilaktyka przeziębień i infekcji. Pamiętajmy o tym, że maliny potrafią uczulać, zresztą tak jak wiele podobnych owoców. Upewnijmy się więc, że możemy jeść je bez obaw.

 

Nie tylko dla zdrowia ale także dla urody

Maliny wykorzystywane są (w dużej mierze ze względu na piękny zapach) w kosmetykach – szamponach, żelach pod prysznic czy kremach. Owoce malin mogą być także składnikami domowych maseczek do twarzy o właściwościach oczyszczających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Jeśli Chcesz dołączyć do zespołu redakcyjnego, Masz pytania, propozycje współpracy, koniecznie do nas napisz.

Warto znać